Installeren Adaptive Cruise Control (ACC) Focus MK4

  • Beste Bezoeker,

    Het forum draait inmiddels op de nieuwste versie. De vertrouwde uitstraling is voor een groot deel teruggebracht, maar we zijn nog bezig met het afronden van verschillende onderdelen. Daardoor kun je hier en daar nog zaken tegenkomen die anders werken dan voorheen of nog niet helemaal gereed zijn.

    We vragen daarom nog even om jullie geduld. In de tussentijd kan het forum gewoon weer actief gebruikt worden.

    Loop je ergens tegenaan, werkt iets niet goed of mis je een onderdeel dat er voorheen wel was? Laat het ons weten.

FocusSTL

Forumlid
13 okt 2020
845
544
Hardenberg
Uitgangspunt van mijn installatie: Focus MK4 St-line Station (handbak), Normale cruise control, Radar unit (CCM) niet geïnstalleerd.


Al het programmatiewerk is gedaan met Forscan

Voordat je begint, altijd eerst een back-up maken van al je as-built data.


Minimale benodigdheden:

- IPMA JX7T-19H406-C*

- CCM JX7T-9G768-A*

- CCM Bracket JX7T-14C022-AC

- CCM connector 1411001-1

- Twister pair kabel ca. 3-4 meter

- Knoppen in het stuur (optioneel) H1BT-9E740-DB (voor een handbak)

- Goede achtergrond muziek


Omdat voor ACC een IPMA (camera bij de voorruit) nodig is die eindigt op -C* (* kan elke letter zijn), heb ik mijn IPMA moeten wisselen omdat ik een -GA had. -CH IPMA op de kop getikt voor 80 euro via onderdelenlijn. Installatie is vrij simpel; eerst het kapje boven je achteruitkijkspiegel lostrekken door het voorzichtig naar beneden te trekken. Vervolgens stekkertje lostrekken van de IPMA en de IPMA naar beneneden trekken om het los te krijgen uit zijn brackets.

Installatie is dezelfde procedure, maar dan achterstevoren.


Vervolgens moet je jouw eigen as-built data in de nieuwe IPMA laden. Als je dat gedaan hebt kan je ook meteen automatisch grootlicht activeren, want dat is nu ook mogelijk met deze IPMA.

Er rest nu alleen nog een kalibratierit gedaan te worden om de IPMA in te leren. Ook dit doe je met Forscan. Je kan er ook voor kiezen om die kalibratie rit te gaan doen als je de ACC installatie af hebt. Ik had echter de IPMA eerder dan alle onderdelen die ik nodig had voor ACC.


Nu gaat de grootste klus beginnen. De ACC radar, ook wel CCM genoemd, installeren. Hiervoor moet de voorbumper eraf. Ik heb nog gekeken of het mogelijk was zonder deze te verwijderen, maar helaas je moet er toch aan geloven.

In één van mijn andere posts op het forum heb ik de workshop manuals gedeeld, hierin staat precies beschreven hoe je de voorbumper moet verwijderen. Daarom ga ik daar ook hier niet op in.

upload_2021-12-18_21-12-4.jpeg

Zo staat je auto er dan bij als de bumper eraf ligt. De koplampen moeten daarbij ook verwijderd worden. Nu kan je de luchtgeleiders verwijderen. De onderste luchtgeleider zal je met een Dremel moeten vermaken omdat de luchtgeleider van een ACC auto anders is dan een niet-ACC auto. Dit omdat de CCM op die plek zit. Door een beetje pas en meetwerk kan je het eenvoudig zelf pas maken, zodat het mooi om het bracket van de CCM loopt (komt niet op de millimeter aan).

upload_2021-12-18_21-12-27.jpeg
0a6dfc8e783cdc1fec8abcf90c3edd34.jpg


De CCM kan je dan monteren door het aan de bovenkant in te haken en aan de onderkant kan het vastgemaakt worden met de twee schroeven van de onderste luchtgeleider. Zorg dat je auto op een vlakke waterpas ondergrond staat en doormiddel van een winkelhaak/blokhaak en een waterpas kan je met de stelschroef de CCM waterpas zetten.

upload_2021-12-18_21-12-55.jpeg

upload_2021-12-18_21-13-11.jpeg

upload_2021-12-18_21-13-26.jpeg

De bedrading kan nu aangelegd worden. Het zijn 4 draden die getrokken moeten worden, te weten 12V + en -, CANBUS + en -.


Volgens het schema hieronder moet het aangesloten worden. Deze vind je ook bij de workshop manuals zoals eerder besproken.

upload_2021-12-18_21-14-59.jpeg


12V+ moet van de Battery Junction Box (BMB) komen, dit is de zekeringskast onder de motorkap. Hier ga ik niet te diep op in omdat deze bij iedereen er anders uit kan zien na gelang de opties op de auto. Je zal dus even naar de zekeringen moeten kijken welke er bij jou in zitten en waar ACC dus bij op kan. Volgens het schema is het F33, maar toen ik de handleiding van de auto eropna sloeg kwam ik tot de conclusie dat het er bij mij anders uit zag.
upload_2021-12-18_21-17-31.jpeg

Ik heb mijn 12V+ draad daar aan de bestaande draad gespliced van de zekering waar volgens mijn handleiding normaal ACC op zou moeten zitten.


De massa is vrij te kiezen, maar heb in mijn geval de massa nabij het luchtfilter genomen door middel van een krimpoog.


De kabel van de CANBUS kan het beste een twisted pair kabel zijn, het liefst afgeschermd. Zo voorkom je dat inductie van andere kabels (vooral kabels waar vermogen op staat) je CANBUS signaal verstoren.


Ik heb mijn twisted pair kabel door een flexibele PVC bus laten lopen. Op die manier ziet het er netjes uit en is de kabel beschermd tegen slijtage en scherpe randen. De kabel heb ik via het slangetje van de achterruit sproeier laten lopen. De doorvoer heb ik een beetje versneden en later dicht gekit met Polyurethaan kit.
upload_2021-12-18_21-21-23.jpegupload_2021-12-18_21-21-23.jpegupload_2021-12-18_21-21-23.jpegupload_2021-12-18_21-21-23.jpeg
De kabel is vervolgens via de A-Stijl richting de hemelbekleding gebracht naar de IPMA.

Alle kabels heb ik in zwart linnentape gewikkeld ter bescherming van de kabel.

De kabels heb ik vervolgens op contact 3 en 11 van de IPMA aangesloten doormiddel van een zelfgemaakte splitterkabel. Je kan ook een splice maken in de bestaande kabelboom. Ik wou echter de bestaande kabelbomen zoveel als mogelijk intact houden.

upload_2021-12-18_21-22-3.jpeg

Bij de CCM moet dan de connector gemonteerd worden en dan alle kabels netjes opbinden.
upload_2021-12-18_21-18-15.jpeg

Bumper en koplampen weer monteren en dan is het een kwestie van programmeren.




Voor de programmatie moet je het volgende aanpassen:


IPMA

706-01-01 XXXX 9XXA A9


IPC

In de direct config; Adaptive cruise control en Adaptive cruise control menu op Enabled zetten.


720-01-01


XX4B XXXX XX


720-01-02

XXXX 9A


BDYcm

In direct config; cruise control veranderen in adaptive


ABS

760-02-02

X3XX XXXX XX

CCM
Hier moet je de VIN van je auto in zetten. Even via Google een ASCII naar HEX converter zoeken en je VIN naar HEX omzetten.
Het eerste block begint met 07 (betekend Focus C519) en dan je hexadecimale vin invullen. Let op in elk block eindig je met de laatste 2 digits ongewijzigd. Dit is de checksum. Als je je hele VIN ingevuld hebt laat je de rest van de digits op 0 staan. Forscan zal de checksums voor je aanpassen.

Zie hier een voorbeeld:
bb109e2cc628f59cb23993073070d85e.jpg


Nu moet je even alle DTC’s verwijderen en dan blijft alleen nog een DTC over in de CCM (als het goed is). Deze DTC gaat over het ontbreken van een kalibratie in de CCM.


Nu moet je dus een CCM kalibratie rit maken en klaar is kees.


Let op; de knoppen in me stuur zijn nog niet vervangen. Dat moet nog een keer gebeuren. De afstand tot mijn voorganger staat nu standaard op 3 van 5 en kan dus niet met knoppen aangepast worden. Wel softwarematig. Zodra ik de knoppen heb geinstalleerd zal ik de handleiding aanpassen, want de SCCM moet even weten dat je de knoppen hebt gewisseld.

UPDATE:
De knoppen zijn nu ook gewisseld. Gaat redelijk eenvoudig. In de workshop manuals staat hoe je de airbag moet los halen in het stuur.
Let wel op dat je de accu van de auto lost haalt. Volgens de boeken moet je dan 1 minuut wachten tot je overgaat tot demonteren. Ik heb voor me eigen gemoedsrust 30 minuten gewacht.

Toen na het verwijderen van de airbag de trim van het stuur losgetrokken en door middel van twee schroefjes heb ik de knoppen kunnen wissel. Alles daarna weer vast gemaakt en de computer eraan gehangen. Via Forscan in de SCCM direct config de knoppen gewijzigd doormiddel van het juiste p/n knoppen te selecteren.

Het project is nu volledig afgerond.

Kleine update:
Ik heb iACC ook geactiveerd gekregen.

720-09-02
3 xxx xxxx xx ( 2= Halogeen + iACC)

706-01-02
XXX9 XXXX XX (iACC)
 
Laatst bewerkt:
Mooie mod! Mooi beschreven ook. Je tweede vervoersmiddel staat op de achtergrond zie ik [emoji12]
 
Het project is ge-update met het vervangen van de knoppen op het stuur. Project is nu volledig afgerond.
 
Laatst bewerkt:
De onderste luchtgeleider zal je met een Dremel moeten vermaken omdat de luchtgeleider van een ACC auto anders is dan een niet-ACC auto. Dit omdat de CCM op die plek zit. Door een beetje pas en meetwerk kan je het eenvoudig zelf pas maken, zodat het mooi om het bracket van de CCM loopt (komt niet op de millimeter aan).

Bekijk bijlage 38217
0a6dfc8e783cdc1fec8abcf90c3edd34.jpg

Onderdeelnummer van de luchtgeleider geschikt voor de CCM (zodat je je bestaande niet hoeft te verzagen)

JX7B8314B
 
Omdat een automaat ook de mogelijkheid heeft om lane centering te activeren in plaats van lane assist ben ik voor mijn ombouw in de codes gedoken die @FocusSTL gepost heeft. Daar komen kleine verschillen uit:

ABS:
760-02-02: X3XX > X4XX

IPC:
720-01-01: XX4B > XX4E

Disclaimer: ik heb dit niet kunnen testen dus ik weet NIET of het klopt. Het zou fijn zijn als iemand met een automaat en adaptive/ lane centering ook eens in de codes kan duiken.
 
Verder in de codes gedoken.

Voor degene met een automaat die Traffic Jam Assist willen moeten het volgende in de IPMA zetten:

706-01-02: XXXA

Daarmee zet je TJA en ACC aan. Bij een handgeschakelde werkt TJA sowieso niet.
 
Verder in de codes gedoken.

Voor degene met een automaat die Traffic Jam Assist willen moeten het volgende in de IPMA zetten:

706-01-02: XXXA

Daarmee zet je TJA en ACC aan. Bij een handgeschakelde werkt TJA sowieso niet.

Klopt ben ik ook al tegengekomen. Langzaam aan komen we er wel [emoji16]
 
Vandaag iACC geprobeerd te activeren en dat is ook gelukt. Testrit gemaakt en ook dat is succesvol. Het nadeel vindt ik alleen dat TSR op fusion moet staan. Dus de verkeersborden komen uit de Navi vandaan en wordt enkel zeer kort ( 3-4 seconden) overruled door de borden die door de cam worden gedetecteerd.
 
  • Leuk
Waarderingen: Spades
Dit is wat ik tot nu toe heb waarbij een aantal dingen belangrijk zijn om te weten:

-Een automaat met ACC heeft eigenlijk altijd ook AHB. Als ik de nieuwe IPMA erin heb zullen die waardes dus als vanzelf goed gezet worden als ik AHB erin zet.
-Ik heb een bijna identieke ST line gevonden die naast een andere kleur en het missen van Winter pack wel ACC heeft. Voor het vergelijk ook een titanium en een Vignale met alle opties erin gezet. Die laatste twee hebben ook een HUD. Ik wil het vergelijk ook nog eens doen met alle auto’s zonder HUD omdat dit nog wel eens verschillen maakt.
-DAS heb ik nog niet scherp genoeg gecheckt en wat voor effect dat heeft op de codes.
-De IPC heb ik nu alleen waardes genomen die in alle drie de auto’s hetzelfde zijn. Ik verwacht dat dit met een HUD nog anders wordt.

Onderstaande waardes verschillen van de waardes die ik in mijn auto heb zitten maar zijn bij de drie auto’s met ACC die ik gecheckt heb hetzelfde.

edit: opnieuw gepost in een andere post.

ZOLANG IK DIT NIET ZELF GETEST HEB ZIJN BOVENSTAANDE AANPASSINGEN NIET BEVESTIGD.
 
Laatst bewerkt:
Kleine toevoegingen na nog een check zonder autos met een HUD. Bij de BCM had ik er twee over het hoofd gezien. AL die getalletjes beginnen wel eens te dansen als je zo lang naar ze kijkt :)

ABS:

760-01-03: XXXX XXFE > Hoeft misschien niet?

760-02-02: X4XX > 3 werkt ook


BCM:

726-04-06: 90XX > 90 = ACC en TJA, 8C zou alleen ACC moeten zijn

726-11-04: XXXX XXCX

726-15-02: XX6E

726-17-01: XXX8 XX

Uit de tutorial hier op het forum over activeren AHB staat:

726-12-02 X1XX, echter op mijn auto en alle auto's met ACC die ik gecheckt heb staat dit op 5. Dus X5XX.



IPC:

720-01-01: XF4E

720-01-02: XAXX 9A

720-03-01: X7XX > Waarde voor TSR

720-03-02: XX8X

720-04-01: XXXX XXCX > Waarde voor TSR

720-09-01: 3XXX XXXX 0X > Waarde voor TSR

720-09-02: 2XXX

720-10-01: X5XX > Heeft ook met TSR te maken maar staat bij ACC altijd op 5 in plaats van 0 uit de tutorial hier elders op het forum


IPMA:

706-01-01: XXXX 9XDA A9

706-01-02: XXXA > Traffic Jam Assist, een 9 is ACC aan, geen TJA

706-02-01: XXXX XXXX 7F > Vaste waarde voor de afstand tot voorligger

706-04-01: XXXX X7XX


SCCM:

724-02-01: XXXX 70XX > AHB setting


PSCM:

730-02-02: XXXX FFFF > Lane centering & Traffic Jam assist

730-02-03: FFXX > Evasive steering assist)

Nogmaals de disclaimer: Ik heb bovenstaande niet getest! Bij de IPC kan je ook direct configs doen zoals @FocusSTL al aangaf. Wat die met bovenstaande waardes doen weet ik niet ik heb alleen de codes vergeleken. Sommige van bovenstaande codes hebben te maken met AHB, zoals aangegeven hebben auto's met de juiste IPMA eigenlijk altijd al AHB af fabriek. Heb er in ieder geval nog geen gevonden die dat niet hadden.
 
Laatst bewerkt: